Predžan pro člankos

Predžan pro obsahos

ŠTUDIJNO ČLANKOS 32

Terne, baron duchovňe the pal o boľipen

Terne, baron duchovňe the pal o boľipen

„Mi ľidžal amen o kamiben, sar kamas andre savoreste te el zorale andro paťaviben.“ (EF. 4:15)

GIĽI 56 Dživ le čačipnaha!

ČO SA DOZVIEME *

1) So imar dochudle but terne?

 KAŽDÝ rok sa dávajú pokrstiť tisíce mladých ľudí. Si jedným z nich? Ak áno, môžeš si byť istý, že tvoji duchovní bratia a sestry z toho majú veľkú radosť a Jehova tiež. (Prísl. 27:11) Zamysli sa na chvíľu nad tým, aký pokrok si už doteraz urobil. Možno si niekoľko rokov usilovne študoval Bibliu. Vďaka tomu si sa presvedčil, že Biblia je Božie Slovo. A čo je ešte dôležitejšie, spoznal si Autora tejto knihy a vytvoril si si k nemu blízky vzťah. Tvoja láska k Jehovovi rástla a podnietila ťa, aby si zasvätil svoj život Jehovovi a dal sa pokrstiť.

2) Pal soste vakeraha andre kada člankos?

 2 Určite si pred krstom zažil nejaké skúšky, v ktorých si musel dokázať svoju vernosť Jehovovi. Ale časom prídu nové skúšky. Satan bude robiť všetko pre to, aby si prestal milovať Jehovu a slúžiť mu. (Ef. 4:14) Nesmieš mu to dovoliť! Čo ti pomôže zostať Jehovovi verný a žiť tak, ako si mu sľúbil, keď si sa mu zasvätil? Musíš naďalej robiť pokrok a „usilovne spieť k zrelosti“. (Hebr. 6:1) Čo si to od teba vyžaduje?

SAR ŠAJ DUCHOVŇE BAROS SAR KRESŤANOS

3) So mušinen pal o boľipen te kerel savore kresťana?

3 Každý kresťan sa po krste musí riadiť tým, čo povedal apoštol Pavol spoluveriacim v Efeze. Povzbudil ich, aby sa stali „dospelými“ kresťanmi. (Ef. 4:13) Chcel tým povedať, aby naďalej robili pokrok. Pavol prirovnal duchovný rast k tomu, ako rastie dieťa. Rodičia majú zo svojho bábätka radosť a sú naň pyšní. Ale nemôže zostať bábätkom navždy. Časom bude musieť zanechať „detské spôsoby“. (1. Kor. 13:11) Podobne to platí pre kresťanov. Aj po krste musíme robiť pokrok. Pouvažujme o niekoľkých návrhoch, ktoré nám v tom pomôžu.

4) Sar tuke pomožinela o kamiben ko Jehovas duchovňe te barol? (Filipanom 1:9)

4 Prehlbuj si lásku k Jehovovi. Určite Jehovu veľmi miluješ, ale tvoja láska k nemu môže byť ešte väčšia. Ako to vieme? Apoštol Pavol sa modlil za Filipanov, aby ich „láska čoraz viac rástla“. (Prečítajte Filipanom 1:9.) Teda naša láska môže rásť. Dosiahneme to tak, že sa budeme snažiť získavať „presné poznanie a dobrý úsudok“. Čím lepšie Jehovu poznáme, tým viac ho milujeme a ceníme si jeho vlastnosti a všetko, čo robí. Chceme sa mu stále viac páčiť a nechceme urobiť nič, čím by sme ho sklamali. Veľmi nám záleží na tom, aby sme rozpoznali, aká je jeho vôľa, a potom v súlade s ňou aj konali.

5, 6) Sar peske bararaha o kamiben ko Jehovas?

5 Lásku k Jehovovi si prehĺbime, keď lepšie spoznáme jeho Syna, ktorý ho dokonale napodobňuje. (Hebr. 1:3) A najlepší spôsob, ako spoznať Ježiša, je študovať si evanjeliá. Ak si ešte nečítaš Bibliu každý deň, čo keby si začal dnes, a to práve evanjeliami? Všímaj si pri tom Ježišove vlastnosti. Bol prístupný a ľudia sa pri ňom cítili dobre. S láskou bral malé deti do náručia. (Mar. 10:13–16) Bol láskavý a priateľský a jeho učeníci sa pred ním nebáli povedať, čo si myslia. (Mat. 16:22) Ježiš v tom napodobňoval svojho nebeského Otca. Teda aj Jehova je prístupný. Môžeme sa k nemu modliť a hovoriť mu o všetkom, čo máme na srdci. Môžeme si byť istí, že nás za to nebude odsudzovať. Miluje nás a veľmi mu na nás záleží. (1. Petra 5:7)

6 Ježiš mal s ľuďmi súcit. Apoštol Matúš o tom napísal: „Keď videl zástupy, bolo mu ich ľúto, lebo boli zúbožení a bezradní ako ovce bez pastiera.“ (Mat. 9:36) Cíti k ľuďom súcit aj Jehova? Ježiš povedal: „Môj nebeský Otec si nepraje, aby zahynul čo len jeden z týchto maličkých.“ (Mat. 18:14) Nepriťahuje nás to k Jehovovi? Čím viac spoznávame Ježiša, tým viac milujeme Jehovu.

7) Andre soste tuke šaj pomožinen o kresťana, save hine zorale andro paťaviben?

7 Ak chceš urobiť duchovný pokrok a ešte viac milovať Jehovu, pomôže ti aj to, keď sa spriatelíš s duchovne zrelými bratmi a sestrami v zbore. Všímaj si, akí sú šťastní. Neľutujú, že sa rozhodli slúžiť Jehovovi. Opýtaj sa ich, čo pekné vďaka tomu zažili. Ak sa potrebuješ v niečom rozhodnúť, poraď sa s nimi. Veď „v množstve radcov spočíva úspech“. (Prísl. 11:14)

Ako sa môžeš pripraviť na to, keď budete v škole preberať evolučnú teóriu? (Pozri 8., 9. odsek.)

8) So šaj keres, te tuke na sal isto andre varesoste, so sikhľarel e Biblija?

8 Zbav sa pochybností. Ako sme hovorili v  druhom odseku, Satan bude robiť všetko pre to, aby si prestal robiť duchovný pokrok. Môže sa pokúsiť vyvolať v tebe pochybnosti o niečom, čo učí Biblia. Napríklad skôr či neskôr sa stretneš s evolučnou teóriou. Keď si bol mladší, možno si o tom ani nepremýšľal, ale teraz sa o tom učíš v škole. To, čo tvoji učitelia hovoria o evolúcii, znie možno presvedčivo a logicky. Ale je možné, že nikdy nepreskúmali dôkazy o existencii Stvoriteľa. Pamätaj na to, čo sa píše v Prísloviach 18:17: „Ten, kto prvý predloží svoj spor, sa zdá v práve, kým nepríde druhá strana a nezačne mu klásť otázky.“ Neprijímaj hneď všetko, čo sa v škole učíš, ako fakt. Dôkladne zváž, čo o tom hovorí Božie Slovo. Preštuduj si, čo sa o tom píše v našich publikáciách. Porozprávaj sa s bratmi a sestrami, ktorí kedysi verili v evolúciu, a opýtaj sa ich, čo ich presvedčilo o tom, že existuje Stvoriteľ, ktorému na nás záleží. Takéto rozhovory môžu posilniť tvoje presvedčenie, že nás stvoril Boh.

9) So sikhľos la Melissatar?

9 Melissa mala tiež pochybnosti, ale veľmi jej pomohlo, keď si v našich publikáciách preštudovala materiál na tému stvorenie. * Hovorí: „To, čo nás v škole učia o evolúcii, znie veľmi presvedčivo. Najprv som to nechcela preskúmať, lebo som sa bála, že zistím, že evolučná teória je pravda. Ale potom som si uvedomila, že Jehova nechce, aby sme mu slepo slúžili. A tak som sa pustila do štúdia, aby som sa zbavila svojich pochybností. Prečítala som si knihu Existuje Stvoriteľ, ktorý má o vás záujem? a brožúry Bol život stvorený?Pôvod života – päť otázok, ktoré si zaslúžia pozornosť. To bolo presne to, čo som potrebovala. Škoda, že som to neurobila už skôr.“

10, 11) So tuke pomožinela te ačhel žužo andre goďi the andro jilo? (1. Tesaloničanom 4:3, 4)

10 Bojuj s nesprávnymi túžbami. V dospievaní môžu byť sexuálne túžby veľmi silné, a tak môžeš byť pod veľkým tlakom dopustiť sa nemravnosti. Presne to by chcel Satan. Čo ti môže pomôcť zostať mravne čistý? (Prečítajte 1. Tesaloničanom 4:3, 4.) Povedz o svojich pocitoch Jehovovi a pros ho, aby ti dal silu. (Mat. 6:13) Pamätaj, že Jehova ťa nechce odsúdiť, chce ti pomôcť. (Žalm 103:13, 14) Pomôcť ti môže aj Biblia. Aj Melissa bojovala s nečistými myšlienkami. Hovorí: „Čítala som si Bibliu každý deň a to mi dávalo silu bojovať s nesprávnymi túžbami. Pripomínala som si, že patrím Jehovovi a že ho potrebujem.“ (Žalm 119:9)

11 Nesnaž sa svoje problémy riešiť len sám. O tom, čo prežívaš, povedz svojim rodičom. Samozrejme, nie je ľahké hovoriť o takýchto veciach, ale je to dôležité. Melissa hovorí: „Modlila som sa o odvahu a potom som sa o svojom probléme porozprávala s otcom. Po tom rozhovore sa mi veľmi uľavilo. Vedela som, že Jehova je na mňa hrdý.“

12) So tuke pomožinela lačhes peske te kidel avri, so kereha?

12 Riaď sa biblickými zásadami. Čím si starší, tým viac rozhodnutí nechávajú rodičia na teba. Ale ešte stále nemáš dosť životných skúseností. Čo ti pomôže, aby si neurobil nejakú chybu, ktorá by mohla narušiť tvoj vzťah k Jehovovi? (Prísl. 22:3) Sestra, ktorá sa volá Kari, vysvetľuje, čo jej pomohlo, aby sa vedela lepšie rozhodovať. Uvedomila si, že zrelí kresťania nepotrebujú na všetko nejaké pravidlo. Hovorí: „Dôležitejšie je rozumieť biblickým zásadám, ako len dodržiavať pravidlá.“ Keď si čítaš Bibliu, uvažuj nad otázkami: Čo sa z toho učím o tom, ako Jehova premýšľa? Je tam nejaká zásada, ktorou sa môžem riadiť? Ak áno, čo dobré to prinesie, ak ju uplatním? (Žalm 19:7; Iz. 48:17, 18) Keď si budeš čítať Bibliu a premýšľať o zásadách, bude pre teba ľahšie robiť rozhodnutia, ktoré sa páčia Jehovovi. Časom, ako budeš robiť pokrok, zistíš, že nepotrebuješ pravidlo na každú situáciu, lebo budeš vedieť, ako sa na veci pozerá Jehova.

Akých priateľov si našla mladá sestra? (Pozri 13. odsek.)

13) So pes tuha kerela, te tut ena lačhe prjaťeľa? (Príslovia 13:20)

13 Priateľ sa s ľuďmi, ktorí milujú Jehovu. Ako sme už spomínali, to, s kým sa priatelíš, môže veľmi ovplyvniť tvoj duchovný rast. (Prečítajte Príslovia 13:20.) Všimni si, čo zažila Sara. Začala strácať radosť, ale potom ju znovu získala. Rozpráva: „V pravý čas som si našla dobrých priateľov. S jednou mladou sestrou sme sa každý týždeň spolu pripravovali na Strážnu vežu. Iná sestra mi pomohla, aby som začala dávať komentáre. Vďaka priateľom som začala brať vážnejšie osobné štúdium a modlitbu. Môj vzťah k Jehovovi bol čoraz silnejší a znovu som cítila radosť.“

14) Sar peske jekh phral arakhľa lačhe prjaťeľen?

14 Ako si môžeš nájsť priateľov, ktorí ti duchovne pomôžu? Julien, ktorý slúži ako zborový starší, hovorí: „Keď som bol mladší, vytvoril som si pekné priateľstvá s tými, s ktorými som spolupracoval v službe. Boli horliví a ukázali mi, ako môžem mať zo služby radosť. Dal som si za cieľ službu celým časom. Uvedomil som si, že keď som si vyberal priateľov len v mojom veku, prichádzal som o mnohé iné zaujímavé priateľstvá. Neskôr som si našiel dobrých priateľov aj v Bételi. Boli mi dobrým príkladom v tom, ako si vyberať zábavu, a to ma ešte viac priblížilo k Jehovovi.“

15) Savi rada diňa o Pavol le Timotej? (2. Timotejovi 2:20–22)

15 Čo ak zistíš, že niekto zo zboru na teba nemá dobrý vplyv? Pavol vedel, že niektorí kresťania v prvom storočí nemajú duchovné zmýšľanie. Preto povedal Timotejovi, že si má od nich „zachovávať odstup“. (Prečítajte 2. Timotejovi 2:20–22.) Priateľstvo s naším nebeským Otcom si veľmi ceníme. Na to, aby sme si ho vytvorili, sme vynaložili veľké úsilie. Preto nikomu nedovoľme, aby narušil náš blízky vzťah k Jehovovi. (Žalm 26:4)

SO TUKE POMOŽINELA SIGEDER TE BAROL

16) So tuke šaj phenes, hoj kames te kerel?

16 Dávaj si užitočné ciele. Zameraj sa na to, čo posilní tvoju vieru a čo ti pomôže stať sa zrelým kresťanom. (Ef. 3:16) Napríklad sa možno rozhodneš, že sa zlepšíš v osobnom štúdiu a budeš si čítať Bibliu pravidelnejšie. (Žalm 1:2, 3) Možno si dáš za cieľ, že sa budeš častejšie a vrúcnejšie modliť. Alebo si možno povieš, že si budeš dávať väčší pozor na to, akú zábavu si vyberáš a ako využívaš svoj čas. (Ef. 5:15, 16) Keď Jehova vidí, ako veľmi sa snažíš robiť duchovný pokrok, má z toho veľkú radosť.

Aký cieľ si dala táto mladá sestra? (Pozri 17. odsek.)

17) So amenge anel oda, te pomožinas avrenge?

17 Ak sa chceš stať zrelým kresťanom, pomáhaj druhým. Ježiš povedal: „Viac šťastia je v dávaní ako v prijímaní.“ (Sk. 20:35) Budeš šťastný, keď svoj čas a energiu, ktorú ako mladý človek máš, budeš využívať na to, aby si urobil niečo pre druhých. Napríklad si môžeš dať za cieľ pomáhať zostarnutým a chorým bratom a sestrám v zbore. Možno by boli radi, keby si za nich niečo vybavil alebo im pomohol s elektronickým zariadením. Ak si brat, pracuj na tom, aby si sa stal služobným pomocníkom, lebo tak budeš môcť ešte viac pomáhať bratom a sestrám. (Fil. 2:4) To, že ti na ľuďoch záleží, dáš najavo aj tak, že sa s nimi budeš deliť o dobrú správu o Kráľovstve. (Mat. 9:36, 37) Ak je to len trochu možné, daj si za cieľ niektorú formu služby celým časom.

18) Sar tuke pomožinela duchovňe te barol oda, te služineha cale časoha?

18 Služba celým časom ti dáva veľa príležitostí na duchovný rast. Keď si priekopník, máš možnosť ísť do školy pre zvestovateľov Kráľovstva. Môžeš slúžiť v Bételi alebo sa zúčastniť nejakého stavebného projektu. Mladá priekopníčka Kaitlyn hovorí: „To, že som v službe spolupracovala so skúsenými bratmi a sestrami, ma po krste veľmi posunulo dopredu. Ich príklad ma podnietil, aby som si viac študovala Bibliu a zlepšila sa v službe.“

19) So lačho tuke anela oda, te dureder duchovňe baroha?

19 Ak sa budeš snažiť ďalej duchovne rásť, prinesie ti to veľa dobrého. Nepremárniš svoju mladosť tým, že sa budeš snažiť získať niečo, čo nemá žiadnu cenu. (1. Jána 2:17) Vyhneš sa bolesti, ktorú so sebou prinášajú zlé rozhodnutia. Budeš šťastný a bude sa ti v živote dariť. (Prísl. 16:3) Budeš príkladom pre všetkých bratov a sestry, mladých aj starších. (1. Tim. 4:12) A čo je ešte dôležitejšie, budeš cítiť vnútorné uspokojenie z toho, že robíš radosť Jehovovi a je tvojím blízkym priateľom. (Prísl. 23:15, 16)

GIĽI 88 Devla, kamav te džanel tire droma

^ Všetci máme veľkú radosť, keď sa mladí ľudia dajú pokrstiť. Ale krstom sa ich duchovný rast nekončí. V tomto článku si povieme o tom, čo pomôže mladým kresťanom, aby po krste duchovne napredovali a stali sa z nich zrelí kresťania. Hoci je tento článok určený mladým, myšlienky z neho môžeme uplatniť všetci.

^ Niektoré mená boli zmenené.