ŠTUDIJNO ČLANKOS 5
„So nekfeder keren tumare časoha“
„Na keren nagoďaverones, aľe goďaverones a so nekfeder keren tumare časoha.“ (Ef. 5:15, 16)
GIĽI 8 O Jehovas hino amari skriša
ČO SA DOZVIEME *
1) Kana sam le Jehovaha?
S ĽUĎMI, na ktorých nám záleží, radi trávime čas. Manželia, ktorí majú pekné manželstvo, sú radi, keď môžu spolu stráviť príjemný večer. Mladí ľudia sa zasa tešia zo spoločnosti blízkych priateľov. A všetci si veľmi ceníme, keď sa môžeme stretnúť so svojimi spoluveriacimi. Ale najviac si ceníme čas, ktorý môžeme stráviť s naším Bohom. Sme v jeho spoločnosti, keď sa k nemu modlíme, keď si čítame jeho Slovo a keď rozjímame o jeho predsavzatí a o jeho krásnych vlastnostiach. Čas, ktorý môžeme stráviť s Jehovom, je veľmi vzácny. (Žalm 139:17)
2) Soske nane furt loko te arakhel peske o časos pro študijum, pre služba abo pre vareso aver?
2 Hoci radi trávime čas s Jehovom, nie je to vždy ľahké. Máme veľa povinností, a tak môže byť náročné vyhradiť si čas na duchovné veci. Zamestnanie, rodina a iné nevyhnutné činnosti nám zaberajú toľko času, že sa nám môže zdať, že na modlitbu, štúdium a rozjímanie už nemáme priestor.
3) Mek so bi amenge šaj lelas o časos?
3 Je tu ešte niečo ďalšie, čo by nás mohlo okrádať o čas. Sú to činnosti, ktoré nie sú samy osebe zlé. Ale keby sme si nedali pozor, mohli by nás oberať o čas, ktorý by sme mohli využiť na posilňovanie svojho vzťahu k Jehovovi. Zamyslime sa napríklad nad oddychovými Prísl. 25:27; 1. Tim. 4:8)
činnosťami. Všetci občas potrebujeme zmenu tempa. Ale aj vhodné oddychové činnosti by nám mohli zaberať toľko času, že na duchovné veci by nám už veľa času nezostalo. Musíme pamätať na to, že oddych a zábava nie sú v živote to najdôležitejšie. (4) Pal soste vakeraha andre kada člankos?
4 V tomto článku budeme uvažovať o tom, prečo si musíme určiť správne priority. Zamyslíme sa aj nad tým, ako môžeme čo najlepšie využiť čas, ktorý chceme stráviť s Jehovom, a čo nám takéto múdre využitie času prinesie.
AV GOĎAVER A THOV PRO PERŠO THAN ODA, SO IGEN KAMPEL
5) Sar oda, so genas andro Efezanom 5:15–17, pomožinela terne manušeske te kidel peske avri nekfeder dživipen?
5Rozhodni sa pre ten najlepší spôsob života. Mladí ľudia sa často zaujímajú o to, ako čo najlepšie využiť svoj život. Niekedy sa môžu cítiť ako medzi dvoma kameňmi. Školskí poradcovia a členovia rodiny, ktorí nie sú Jehovovými svedkami, ich povzbudzujú, aby získali vysokoškolské vzdelanie a tak sa pripravili na úspešnú kariéru vo svete. Keby sa vydali týmto smerom, zabralo by im to veľa času. Ale rodičia a bratia a sestry v zbore ich možno povzbudzujú, aby sa v živote zamerali na službu Jehovovi. Čo môže pomôcť mladému človeku, ktorý miluje Jehovu, aby sa rozhodol múdro? Pomôže mu, keď si prečíta radu zapísanú v Efezanom 5:15–17 a zamyslí sa nad ňou. (Prečítajte.) Potom si môže položiť otázky: Aká je „Jehovova vôľa“? Akým rozhodnutím urobím Jehovovi radosť? Ktorým smerom sa mám v živote vydať, aby som čo najlepšie využíval čas? Pamätaj na to, že „dni sú zlé“ a tento svet, ktorému vládne Satan, sa čoskoro skončí. Bolo by múdre, keby si využil svoj život tak, aby si sa páčil Jehovovi.
6) So peske kidňa avri e Mária a soske oda sas goďaver?
6Urči si správne priority. Ak chceme čo najlepšie využívať čas, niekedy to znamená vybrať si spomedzi činností, ktoré nie sú samy osebe zlé. Dobre to vidno zo známej správy o tom, ako bol Ježiš na návšteve v dome Márie a Marty. Pohostinná Marta bola určite nadšená, že majú takého vzácneho hosťa, a pripravovala bohatú hostinu. Ale jej sestra Mária využila túto príležitosť na to, aby si sadla k Ježišovi a pozorne ho počúvala. Hoci Martu viedli tie najlepšie pohnútky, Mária „si vybrala najlepší podiel“. (Luk. 10:38–42, pozn. pod čiarou) Časom Mária možno zabudla, aké jedlo vtedy podávali, ale môžeme si byť istí, že nikdy nezabudla na to, čo sa od Ježiša naučila. Tak ako si Mária cenila čas, ktorý mohla stráviť s Ježišom, aj my si ceníme čas, ktorý môžeme stráviť s Jehovom. Ako môžeme tento čas využiť čo najlepšie?
SO NEKFEDER CHASŇAR O ČASOS, SAR SAL LE JEHOVAHA
7) Soske igen kampel te arakhel o časos pre modľitba, študijum a te rozmišľinel pal oda, so genas?
7Uvedom si, že modlitba, štúdium a rozjímanie sú súčasťou nášho uctievania. Keď sa modlíme, komunikujeme Žalm 5:7) Keď študujeme Bibliu, spoznávame Boha, ktorý je zdrojom všetkej múdrosti. (Prísl. 2:1–5) A keď rozjímame, premýšľame o Jehovovej príťažlivej osobnosti, o jeho obdivuhodnom zámere s celým stvorením a o tom, aké miesto v ňom máme my. Vieš si predstaviť lepšie využitie času? Ale ako môžeme ten vzácny čas, ktorý máme k dispozícii, využiť čo najlepšie?
s naším nebeským Otcom, ktorý nás veľmi miluje. (8) So sikhľuvas olestar, sar o Ježiš chasňarďa o časos, sar sas pre pušťa?
8Ak je to možné, nájdi si tiché miesto. Pouvažujme o tom, ako to robil Ježiš. Predtým ako začal svoju pozemskú službu, strávil 40 dní v pustatine. (Luk. 4:1, 2) V tomto tichom prostredí sa mohol nerušene modliť k Jehovovi a rozjímať o tom, akú úlohu mu jeho Otec zveril. Vďaka tomu sa pripravil na skúšky, ktoré mal čoskoro zažiť. Čo sa od Ježiša môžeš naučiť? Ak žiješ vo veľkej rodine, nemusí byť vždy ľahké nájsť si doma tiché miesto. V takom prípade si také miesto nájdi niekde vonku. Tak to robí Julie, keď chce stráviť čas s Jehovom v modlitbe. S manželom býva v malom byte vo Francúzsku, a tak je pre ňu ťažké nájsť miesto, kde by bola sama a kde by ju nikto nevyrušoval. „Preto každý deň chodievam na prechádzku do parku,“ hovorí Julie. „Tam môžem byť sama, môžem sa sústrediť a rozprávať sa s Jehovom.“
9) O Ježiš kerelas but buťi. Sar sikaďa, hoj the kavka kamel te el le Jehovaha?
9 Ježiš žil veľmi rušným životom. Počas jeho služby na zemi za ním všade chodili zástupy ľudí a všetci si robili nárok na jeho čas. Pri jednej príležitosti „sa celé mesto zhromaždilo pred dverami“ domu, v ktorom bol, lebo všetci ho chceli vidieť. Napriek tomu si našiel čas na to, aby sa modlil k Jehovovi. Pred východom slnka „odišiel na osamelé miesto“, kde mohol stráviť čas osamote so svojím Otcom. (Mar. 1:32–35)
10, 11) Save goďaver lava phenďa o Ježiš peskere učeňikenge, aľe so pes ačhiľa? (Matúš 26:40, 41)
10 Niečo podobné urobil Ježiš aj v poslednú noc svojho života na zemi, keď sa jeho služba chýlila ku koncu. Opäť si vyhľadal tiché miesto, kde mohol rozjímať a modliť sa. Našiel ho v Getsemanskej záhrade. (Mat. 26:36) Pri tejto príležitosti dal svojim učeníkom veľmi dôležitú radu o modlitbe.
Mat. 26:37–39) Ale kým sa modlil, apoštoli zaspali. Keď ich Ježiš našiel spať, znovu im povedal: „Bdejte a modlite sa.“ (Prečítajte Matúša 26:40, 41.) Ježiš si uvedomoval, že prežívajú veľkú psychickú záťaž a sú unavení. Prejavil pochopenie a uznal, že „telo je slabé“. Ešte dvakrát od nich odišiel modliť sa a napriek tomu, že ich povzbudzoval, aby sa aj oni modlili, zakaždým ich našiel spať. (Mat. 26:42–45)
11 Rozoberme si, čo sa vtedy stalo. Keď prišli do Getsemanskej záhrady, bolo už veľmi neskoro, možno po polnoci. Ježiš požiadal apoštolov, aby bdeli, a odišiel kúsok ďalej modliť sa. (12) So šaj keras, te sam andre ajse pharipena, abo avka na birinas, hoj pes aňi našťi modľinas?
12Zvoľ si vhodný čas. Možno sme niekedy takí vystresovaní alebo unavení, že sa nedokážeme modliť. Občas sa to stáva každému z nás. Čo ti môže pomôcť? Niektorí kresťania, ktorí mali vo zvyku modliť sa na konci dňa, zistili, že je lepšie modliť sa o trochu skôr, keď ešte nie sú takí unavení. Iní hovoria, že sa dokážu lepšie sústrediť, keď sa modlia v určitej polohe, napríklad keď sedia alebo kľačia. Ale čo ak sa nedokážeš modliť, lebo cítiš úzkosť alebo si veľmi skľúčený? Povedz Jehovovi, ako sa cítiš. Môžeš si byť istý, že náš súcitný Otec ťa pochopí. (Žalm 139:4)
13) Sar amenge len o časos mobila, tableta abo televiza akor, sar kamas te el le Jehovaha?
13Pri štúdiu sa nedaj ničím vyrušovať. Modlitba nie je jediný spôsob, ako si môžeme posilňovať vzťah k Jehovovi. Posilňujeme si ho aj tým, že študujeme Božie Slovo a chodíme na zhromaždenia. Čo môžeš urobiť, aby si čo najlepšie využil čas, keď si študuješ alebo si na zhromaždení? Zamysli sa: Čo ma obyčajne pri takýchto príležitostiach rozptyľuje? Sú to telefonáty, e-maily alebo textové správy, ktoré mi prichádzajú na smartfón alebo na iné elektronické zariadenie? Tieto užitočné prístroje majú dnes milióny ľudí. Niektorí odborníci hovoria, že keď sa snažíme na niečo sústrediť, môže nás rozptyľovať
už aj smartfón, ktorý máme položený niekde blízko seba. Jeden profesor psychológie hovorí, aký to má na nás vplyv: „Nedokážeš sa sústrediť. Mysľou si niekde inde.“ Pred začiatkom zjazdu obyčajne zaznie oznam, aby sme si nastavili svoje zariadenia tak, aby nerušili ostatných. Mohli by sme urobiť to isté, keď sme sami, aby naše elektronické zariadenia nerušili nás?14) Sar amenge o Jehovas pomožinela, kaj amari goďi te na denašel het? (Filipanom 4:6, 7)
14Pros Jehovu, aby ti pomohol sústrediť sa. Keď sa pristihneš pri tom, že tvoja myseľ na štúdiu alebo na zhromaždení blúdi, popros Jehovu, aby ti pomohol. Keď ťa trápia starosti alebo úzkosť, nemusí byť ľahké sa od nich odpútať a sústrediť sa na duchovné veci, ale je veľmi dôležité, aby si to urobil. Modli sa o pokoj, ktorý bude strážiť tvoje srdce i tvoju myseľ. (Prečítajte Filipanom 4:6, 7.)
O ČASOS, SAR SAL LE JEHOVAHA, ANEL BARO LAČHIPEN
15) So tuke anela oda, te aveha le Jehovaha?
15 Ak si vyhradíš čas na to, aby si s Jehovom hovoril, počúval ho a premýšľal o ňom, prinesie ti to veľkú odmenu. Akú? Po prvé, budeš robiť lepšie rozhodnutia. Biblia nás uisťuje, že ten, „kto sa stretáva s múdrymi, zmúdrie“. (Prísl. 13:20) Preto keď budeš tráviť čas s Jehovom, ktorý je zdrojom múdrosti, budeš múdrejší. Lepšie pochopíš, ako sa mu páčiť a ako sa rozhodovať tak, aby si ho nezraňoval.
16) Soske džanaha feder te sikhľarel avren, te sam le Jehovaha?
16 Po druhé, budeš lepším učiteľom. Keď s niekým študujeme Bibliu, jedným z najdôležitejších cieľov je pomôcť mu vytvoriť si blízky vzťah k Jehovovi. Čím viac komunikujeme s naším nebeským Otcom, tým viac ho milujeme a tým lepšie sme pripravení pomáhať záujemcovi, aby ho aj on miloval. Tak to robil aj Ježiš. Hovoril o Jehovovi s takou láskou a tak vrúcne, že jeho verní nasledovníci jednoducho museli Jehovu milovať tiež. (Ján 17:25, 26)
17) Sar zoraľarela amaro paťaviben e modľitba a te peske študinaha?
17 Po tretie, posilníš si vieru. Zamysli sa, čo sa stane, keď poprosíš Boha, aby ťa viedol, utešil alebo podporil. Zakaždým, keď Jehova vypočuje takéto modlitby, tvoja viera zosilnie. (1. Jána 5:15) Ako si ešte môžeš posilniť vieru? Osobným štúdiom. Veď na to, aby sme mohli veriť, musíme najprv počuť. (Rim. 10:17) Ale ak chceme mať silnú vieru, nestačí len nadobúdať poznanie. Čo ešte musíme robiť?
18) Phen, soske mušinas te rozmišľinel pal oda, so genas.
18 O tom, čo si preštudujeme, musíme rozjímať. Príkladom nám môže byť pisateľ 77. žalmu. Trápil ho pocit, že on a ostatní Izraeliti stratili Jehovovu priazeň. Bol z toho taký rozrušený, že nemohol spávať. (2. – 8. verš) Čo urobil? Povedal Jehovovi: „Budem rozjímať o všetkom, čo si vykonal, budem uvažovať o tvojich skutkoch.“ (12. verš) Hoci veľmi dobre vedel o všetkom, čo Jehova urobil pre svoj ľud v minulosti, pýtal sa: „Zabudol Boh, ako byť milosrdný, udusil v ňom hnev všetok súcit?“ (9. verš) Rozjímal o Jehovových skutkoch a o tom, že Boh prejavoval v minulosti svojmu ľudu milosrdenstvo a súcit. (11. verš) K čomu to viedlo? Dospel k presvedčeniu, že Jehova neopustí svoj ľud. (15. verš) Aj ty si posilníš vieru, ak budeš rozjímať o tom, čo už Jehova urobil pre svoj ľud i pre teba osobne.
19) Mek so lačho chudaha, te sam le Jehovaha?
19 Po štvrté, a to je to najdôležitejšie, prehĺbiš si lásku k Jehovovi. Láska ťa bude viac ako čokoľvek iné motivovať, aby si poslúchal Jehovu, prinášal obete, ktoré sa mu páčia, a vytrval v každej skúške. (Mat. 22:37–39; 1. Kor. 13:4, 7; 1. Jána 5:3) Nič nemôže byť vzácnejšie ako blízke priateľstvo s Jehovom. (Žalm 63:1–8)
20) So kames te kerel, kaj so nekfeder te chasňares o časos, te sal le Jehovaha?
20 Nezabudni, že modlitba, štúdium a rozjímanie sú súčasťou nášho uctievania. Tak ako Ježiš snaž sa nájsť tiché miesto, kde by si mohol tráviť čas s Jehovom. Keď sa venuješ duchovným činnostiam, pros Jehovu, aby ti pomohol sústrediť sa. Nedaj sa ničím vyrušovať. Ak už teraz čo najlepšie využívaš svoj čas, Jehova ťa odmení večným životom v novom svete. (Mar. 4:24)
GIĽI 28 Ko šaj el tiro prjaťeľis?
^ 5. ods. Jehova je naším najlepším Priateľom. Svoje priateľstvo s ním si veľmi ceníme a chceme ho lepšie spoznať. Spoznať niekoho si vyžaduje čas a to platí aj o našom vzťahu k Jehovovi. Ale keďže žijeme veľmi hektickým životom, vzniká otázka: Kde nájsť čas na to, aby sme si rozvíjali vzťah k nášmu nebeskému Otcovi? A čo nám to prinesie, keď ho lepšie spoznáme?